РАДИКУЛІТ (радикулопатія). Причини та лікування
Радикуліт (радикулопатія) - це не окреме захворювання, а синдром, при якому спостерігається клініка ураження корінців спинномозкових нервів.
Причини
Причинами радикуліту є захворювання, при яких відбувається роздратування, здавлення або запалення нервових корінців хребта.
До таких захворювань відносяться:
- остеохондроз хребта
- протрузії та грижі міжхребцевих дисків
- травми хребта
- спондилолістез, зміщення хребців
- асиметрія м'язового корсета спини
- надмірне навантаження на хребет
- переохолодження
При хронічному перебігу радикуліту спровокувати його загострення можуть навіть незначні зовнішні фактори: переохолодження, фізичне навантаження, незручний рух, інфекційні захворювання, травми та забої спини.
Якщо раніше радикуліти частіше зустрічалися у людей старшого віку, що пов'язано з дегенеративними захворюваннями хребта, то останнім часом ця проблема частіше охоплює людей середнього та молодого віку, що пов'язано з малорухливим способом життя, одноманітною статичною роботою.
Симптоми
Характерними клінічними проявами радикуліту є:
- біль по ходу уражених спинномозкових корінців та нервів
- біль у місці локалізації радикуліту. Біль переважно гострий, посилюється при рухах
- порушення чутливості у зоні іннервації уражених нервів
- іноді рухові розлади
- обмеження рухливості в спині та кінцівках
Радикуліт може протікати гостро та хронічно, з періодами загострення та ремісіями.
Радикулопатія частіше локалізується в попереково крижовому відділі хребта, але також може вражати шийний та грудний відділи. Залежно від локалізації відрізняються симптоми хвороби.
При локалізації радикуліту в поперековому відділі відзначається гострий біль у попереку, який може протікати у вигляді "прострілів", що з'являються при будь-якому незручному русі. Біль часто поширюється на сідницю і ногу, може доходити до стопи.
Попереково-крижовий радикуліт, при якому переважно уражаються коріння сідничного нерва називається ішіасом. при ішіасі біль поширюється від попереку в сідницю, по задній поверхні стегна, гомілки і може доходити до зовнішньої поверхні стопи. Гострий біль при цьому може супроводжуватися онімінням стопи, почуттям "повзання мурашок" у нозі.
При грудному радикуліті біль відчувається між лопатками, у грудному відділі спини, поширюється по ходу міжреберних проміжків на стороні розташування радикуліту.
При ураженні радикулітом шийного відділу біль локалізується в шиї, плечах, віддає в руку.
Діагностика
Діагноз встановлюється на підставі клінічних симптомів, неврологічного обстеження та виявлення основного захворювання, що спричинило радикуліт.
Для детального обстеження хребта, міжхребцевих дисків та спинномозкових нервів можуть проводитися додаткові методи діагностики, такі як: мрт хребта, комп'ютерна томографія, рентгенографія, узі, електронейрографія.
Сколіоз - хвороба росту
Сколіоз - S або C подібної форми викривлення хребта. Виникає в дитячому або підлітковому віці і може привести до серйозних ускладнень з боку серцево-судинної та травної систем, органів дихання.
Причини і симптоми сколіозу
Основна причина сколіозу - невідповідність розвитку м'язових та кісткових тканин у підлітковому віці. Це означає, що кістковий скелет швидко витягується, а м'язові тканини не встигають створити для нього своєрідного підтримуючого корсету. Такий сколіоз називається ідіопатичним і є найбільш поширеним. Провокуючим фактором формування захворювання є носіння важких предметів в одній руці.
Сколіоз прийнято відносити до хвороб росту. Однак якщо його вчасно не вилікувати, він може залишитися на все життя і з часом привести до важких ускладнень.
Ключові симптоми сколіозу - асиметричність тіла (різна висота плечей, лопаток, ліктів, сідниць). Супутні симптоми - малорухливість спини, болі в руках, плечах, у спині та попереку, головні болі, оніміння рук і ніг.
Види і ступені розвитку сколіозу
Залежно від величини деформації хребта, розрізняють чотири ступені сколіозу:
- сколіоз 1-го ступеня - відхилення хребта на 1-10 градусів
- сколіоз 2-го ступеня - на 11 - 25 градусів
- 3-го ступеня - на 26 - 50 градусів
- 4-го ступеня - відхилення більше 50 градусів.
Сколіоз грудного відділу або торакальний сколіоз має вигляд правобічної дуги. Він пригнічує дихання і може деформувати грудну клітку, викликати легеневу недостатність. Стає причиною постійних болів в спині і швидкого розвитку остеохондрозу.
Як правило, викривлення хребта супроводжується зсувами і ротацією хребців, стійкими м'язовими спазмами, порушенням циркуляції крові і застійними явищами в спині.
Поперековий сколіоз - це викривлення в поперековому відділі хребта у вигляді лівосторонньої дуги, небезпечне розвитком остеохондрозу, протрузій і гриж міжхребцевих дисків. Бічне викривлення хребта в поперековому відділі називається люмбальним сколіозом. Це захворювання може виникнути як в дитячому або підлітковому віці, так і у дорослої людини. У другому випадку провокуючими факторами є остеохондроз поперекового відділу, тривалі м'язові спазми, викликані сидячим способом життя, а також перекіс таза. Зв'язок між тазовою областю та поперековим відділом має обопільний характер. Це означає, що перекіс таза призводить до розвитку поперекового сколіозу та остеохондрозу, а викривлення хребта в поперековому відділі - до перекосу тазу. Першопричиною цього може бути значна різниця в довжині між правою і лівою ногою, тяжка робота пов'язана з перенесенням важких предметів в одній руці, дисплазія кульшового суглоба або значна деформація ніг. З іншого боку, сидячий спосіб життя, надмірна вага, неправильні навантаження на хребет викликають остеохондроз, а потім і міжхребцеві грижі, що призводить до перекосу тазу і викривлення хребта в поперековому відділі.
Корекція поперекового сколіозу
Викривлення хребта у дітей в поперековому відділі має ті ж загальні причини, що і грудний сколіоз. Це може бути вроджене порушення анатомії хребта - наприклад, люмбалізація при якій кількість крижових хребців менше норми, а кількість поперекових - вище норми, або навпаки, сакралізація, при якій кількість поперекових хребців менше норми, а крижових - вище норми. Проявляється болем у попереку, швидким настанням втоми і неможливістю довго перебувати в одній позі (сидячи, стоячи), зміною ходи (кульгавістю). Поперековий сколіоз провокує защемлення нервових корінців в хребті, що проявляється іррадіюючим болем в ногу та онімінням.
Деформацію хребта в поперековому відділі, як правило, добре помітно зовні. Це дає можливість вчасно визначити викривлення хребта у дітей та провести своєчасне лікування. Слід звернути увагу на такі ознаки, як перекіс таза, неправильні контури талії, різна висота і опущення плечей, асиметричне положення голови - це початкові ознаки поперекового сколіозу.
Більш виражені симптоми - різна висота і помітна розбіжність лопаток. В цьому випадку потрібне лікування сколіозу 2-го ступеня або важчих стадій захворювання.
Викривлення хребта у дітей - це проблема, яку в більшості випадків можна запобігти. Особливо небезпечний вік - період швидкого фізичного зростання. У різних дітей він настає в різний час. Одні діти швидко ростуть вже в дошкільному і молодшому шкільному віці, інші витягуються на очах у 11-14 років. Швидке зростання означає стрімке збільшення висоти скелета. При цьому зростання м'язової маси тіла може відставати, що особливо часто відбувається, коли діти подовгу засиджуються за комп’ютером або біля телевізора, мало грають в рухливі ігри, недостатньо часу проводять на повітрі, в русі.
Неправильна постава за столом - ще одна поширена причина, по якій відбувається викривлення хребта у дітей. Коли діти пишуть, малюють, вони часто сидять, нахилившись до столу і опустивши одне плече вперед. З часом це призводить до одностороннього м'язового гіпертонусу. Після цього їм уже незручно тримати спину рівно, вони швидко втомлюються. Неправильна поза стає звичною, єдино можливою, а м'язовий спазм набуває стійкого характеру. Нерівномірне м'язове навантаження на хребет викликає його викривлення у дітей. Якщо вчасно почати лікування сколіозу, ситуацію можна виправити.
Лікування сколіозу хребта у дорослих
Як правило, сколіоз у дорослих має більш виражену форму і майже завжди супроводжується больовим синдромом. Тому лікування сколіозу хребта у дорослих має свої особливості. Перше, що необхідно зробити - це усунути біль в спині, попереку, шиї. При лікуванні сколіозу у дорослих необхідно враховувати його причину. В одних випадках це наслідок невилікуваного ювенільного або адолесцентного сколіозу, в інших - наслідки травми або захворювання хребта.
Зокрема, сколіоз у дорослих нерідко супроводжується значним остеохондрозом або міжхребцевою грижею. Це вимагає особливого підходу і комплексного лікування.